Založ si blog

Ovládanie sociálnymi sieťami

Mnohokrát premýšľam nad otázkou: Prečo sociálne siete hýbu svetom? Prečo sa každý deň prihlásim na Facebook, Instagram, Twitter či iné sociálne siete? Na tieto otázky sa dá skutočne ťažko odpovedať, pretože spomínané sociálne siete sa stali akousi neoddeliteľnou súčasťou našich životov.

Výdobytky 21. storočia umožňujú moderným technológiám postupovať na vyššiu úroveň z dňa na deň. Sociálne siete a internet nás sprevádza doma, v škole, v práci, v rôznych podnikoch či na verejnosti. Je všade vôkol nás, aj keď si to niekedy neuvedomujeme. Už si ani nevieme predstaviť život bez neho. Pýtam sa však: Je to nevyhnutná vec pre prežitie? Umreli by sme od hladu alebo od smädu, odpadla by nám ruka alebo noha keby sociálne siete neexistovali?

Áno, zabezpečujú nám rýchlejšie a efektívnejšie spojenie sa s ľuďmi. S kamarátmi, s rodinou so známymi či neznámymi. Informácie sa šíria rýchlosťou svetla. Dozvedáme sa nové veci. V Košiciach otvorili novú reštauráciu. V Rusku vymenovali nového prezidenta. Erika sa dala do vzťahu s Marekom. Lucia porodila a jej dieťa má 4240 gramov. Monika bola včera v kine.

Kde sú tie časy, kedy sme nepotrebovali Facebook? Kde sú tie časy kedy sme si v škole povedali s kamarátmi, že o tretej sa stretneme na preliezkách a proste sme tam všetci prišli? Kedy sme nepotrebovali messenger aby sme sa dohodli na tom, kedy a kde pôjdeme? Keď sme nemuseli označovať na fotkách všetkých svojich kamarátov s ktorými sme strávili deň? Keď sme nemuseli čakať na lajky a komentáre od druhých ľudí? Kde sú tie časy kedy sme si toho vedeli povedať viac do očí ako cez sociálnu sieť, kde pocity a mimiku nahradili smajlíky? Je smutné čo s nami spravil virtuálny svet. Svet internetu a sociálnych sietí.

Čoraz viac ľudí sa stáva závislými. Sú závislí na sociálnych sieťach, lajkoch a takzvanej internetovej sláve. Pozeranie lajkov pred spaním, čítanie komentárov hneď po zobudení sa. Vidím v tom naozaj veľký problém. Postupné ničenie si životov a vzťahov s našimi blízkymi. Ľudia sú zaslepení virtuálnym svetom natoľko, že strácajú pojem o realite. O skutočných veciach, ktoré sa dejú okolo nich. Veď predsa, lajky nepridajú v životopise žiadne plus. Nikoho nezaujíma koľko máš priateľov na Facebooku alebo sledovateľov na Instagrame, a ani to, kde si bol včera na káve.

Internet nám samozrejme môže pomôcť v rôznych oblastiach života. Dá sa naň spoľahnúť, nájdeme tam najrôznejšie informácie, ktoré potrebujeme. Pomáha nám so školou, obsahuje tisícky náučných informácií pokope. Ponúka nám taktiež aj zábavu v podobe hier, filmov či hudby. Netvrdím teda, že internet ako taký je zlo, ktorého by sme sa mali zbaviť. Ide skôr o jeho využívanie. Sociálne siete dokážu uväzniť dušu a myseľ natoľko, že človek je schopný stratiť samého seba a nebude sa vedieť orientovať v reálnom svete.

Je dôležité si teda uvedomiť v akej miere by sme mali internet a sociálne siete používať. Aby sa z občasného chatovania s priateľmi nestala každodenná úchylka, ktorá nám viac vezme ako dá.

Kampaň “MeToo”

09.05.2018

Vážny problém spoločnosti je stále tabu Téma sexuálneho obťažovania je v spoločnosti stále akýmsi tabu, ktorej sa nedostáva veľká pozornosť. Je to paradox paradoxov. Ako môže niečo, viac »

Vojna, ktorú nevidíme

09.05.2018

​Vojna je konflikt medzi štátmi, organizáciami, alebo väčšími skupinami ľudí, pričom je pre tento konflikt charakteristické použitie násilia alebo fyzickej sily medzi bojujúcimi stranami. viac »

otvorenie akademickeho roka, lubyova

Odobrať titul? Krajná možnosť, ale reálna

17.12.2018 12:00

Rektori vysokých škôl získajú novú kompetenciu. V prípade plagiátorstva alebo spáchania trestného činu budú mať možnosť odňať akademický titul.

bašternák

Finančná správa v prípade Bašternáka plne využíva svoje kompetencie, tvrdí jej hovorkyňa

17.12.2018 11:47

Finančná správa (FS) SR nemôže blokovať majetok, ktorého hodnota je vyššia ako daňový nedoplatok.

Marián Kočner

Prokurátor sa nemôže vyjadriť k návrhu na sprísnenie väzby pre Kočnera

17.12.2018 11:28

O väzobnom stíhaní podnikateľa rozhodol 28. júna Najvyšší súd SR.

Jemenský konflikt, tank

Prímerie v jemenskej Hudajde začne platiť od pondelkovej polnoci

17.12.2018 11:23

Uviedol to predstaviteľ OSN, ktorý si neželal byť menovaný.

Nikola

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 2994x
Priemerná čítanosť článkov: 998x

Autor blogu

Kategórie